LED Neon Tabela

LED neon tabela, geleneksel neon aydınlatmalı tabelalara alternatif olarak tasarlanır fakat temelde aynı konsepte sahiptirler. LED neon ışıklarını oluşturan LED’ler, kalın bir plastik şeridin üzerine monte edilirler.

Tabela Hizmetleri

Kesim Hizmetleri

Diğer Hizmetler

Contact us

 • Adres Kurtuluş Mah. Cumhuriyet Cad. No:27/A Aliağa İzmir
 • Telefon02326002900
 • Mailinfo@kilicreklam.com.tr
yonetim/LED Neon Tabela

LED Neon Tabela

LED Neon Tabela

 

LED neon tabela, geleneksel neon aydınlatmalı tabelalara alternatif olarak tasarlanır fakat temelde aynı konsepte sahiptirler. LED neon ışıklarını oluşturan LED’ler, kalın bir plastik şeridin üzerine monte edilirler. Üretilen neon ışığın parlaklığını ve rengini, LED’lerin gücü, boyutu, rengi ve türü belirler.

LED neon teknolojisi cam neon ışıklar tarafından sunulan aydınlatma etkisini çok daha verimli bir biçimde sunar. Bu tabelaların yüzeyinde şeffaf silikon kaplama yer alır. Söz konusu uygulama ışığın daha kesintisiz ve yumuşak bir görünümde olmasını sağlar. LED neon ışıkları fazla güç gerektirmeden çalışır ve ihtiyaç duyulduğu zaman rahatça kısılabilir.

Piyasadaki en yaygın LED neon modellerinden biri, ip biçiminde olan ışıklardır. Bu ışığın arzuya göre bükülmesi ve kesilmesi mümkündür. Böylece her türlü şekil, sayı ve harf kolaylıkla oluşturulabilir.

LED neon ışık şeritlerinin farklı renklerde üretimi yapılabilir. Bu, tek bir şeridin birden fazla renkte yanmasına olanak tanır.

Geleneksel neon ışıklarının imalatı bükülmez ve kırılgan cam tüplerle gerçekleştirilir. Cam tüplerde gaz bulunduğu için, kırılmayı ve çatlamayı engellemek amacıyla ekstra dikkatli olmak gerekir. Zira ufak bir çatlak dahi, neon ışığın kullanılmaz hâle gelmesine yol açabilir.

Fakat bunun aksine LED neon ışık şeritleri dayanıklı ve esnek bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı köşelerde, dar alanlarda, dış ve iç mekânlarda güvenle kullanılabilirler.

LED Neon Tabela Avantajları

Reklamcılık sektöründe yaygın olarak kullanılan bu tabela çeşidi, etkileyici ve iddialı görünümüyle dikkat çeker. Özellikle geceleri hizmet veren işletmelerin tercih ettiği LED neon tabela modelleri parlaklığıyla ilgi uyandırır.

Eğlence  ve gıda sektöründe sıklıkla kullanılan LED neon tabelalar özel kurumlar tarafından da rağbet görür. Restoranlarda, kafelerde ve barlarda son derece popüler olan bu tabelalar göz alıcı görüntüsüyle güçlü bir reklam aracıdır.

Hediyelik amaçlı süs eşyası olarak küçük LED neon tabela modelleri de tasarlanabilir. İç ve dış mekânlara uyumlu tasarımı ve uzun ömürlü kullanımıyla avantaj sağlayan bu ürünler rengârenk görünümüyle uzak mesafelerden de rahatça algılanır.

LED Neon Tabela Özellikleri

Geleneksel neon tabelalarda halojen veya neon gibi gazlarla doldurulmuş tüplerden yararlanılır. Bu gazlardan geçen elektrik akımı, atomları aktifleştirir ve böylelikle aydınlatma sağlanır. Eşsiz bir görünüme sahip olan bu tabelaların en büyük dezavantajı, camların kırılmaya meyilli olmasıdır. Öte yandan neon tabelaların bakım maliyeti oldukça yüksektir.

LED Neon Tabela Nasıl Yapılır?

Küçük cam borular ateşte ısıtılıp bükülür ve şekillendirilir. Ortaya çıkan ürün, LED neon tabelaların ana malzemesini oluşturur.

Cam borulara şekil verme işleminin ardından içindeki havayı vakumlayarak boşaltmak gerekir. Daha sonra kırmızı renkli neon gazı doldurulur. Bu çubukların değişik bir renk içermesi amacıyla bir de argon gazından faydalanılır. Neon tabelaların elektrik sarfiyatı genellikle 220 volt civarındadır.

Tabelanın sorunsuz bir biçimde yanabilmesi için elektrik ihtiyacını karşılayabilecek trafolara gereksinim duyulur. 10 metre uzunluğunda bir neon çubuğu bir trafoya ihtiyaç duyar. Elektriğin yeterli olmaması hâlinde tabela arzu edilen ışığı alamaz, verimli bir sonuç ortaya çıkmaz.

LED neon tabelaların yapımında kullanılan malzemeler anahatlarıyla şöyledir:

 1. Taban plakası
 2. Esnek LED neon ışıkları
 3. Kablo
 4. Havya
 5. Kesici
 6. Lehim teli
 7. Yapıştırıcı
 8. El matkabı

Neon tabela yapımı ise şu aşamalardan meydana gelir:

 • Önce tabela taslağı hazırlanır. Taslak çizimi elle veya bilgisayar yazılımları vasıtasıyla gerçekleştirilir.
 • Led neon ışıkları kalındır. Bu yüzden harflere yeteri kadar boşluk bırakmak önemlidir.
 • Sonraki aşamada, yapılan taslak çiziminin akrilik taban plakasına aktarmak gerekecektir.
 • Esnek LED neon ışıkları, bu taslak doğrultusunda belli uzunluklara göre kesilir.
 • Elde edilen şeritler bu taban plakasına yerleştirilir ve yapıştırılarak sabitlenir.
 • Her şeritten sonra taban plakasına bir delik açılır.
 • Kablo, esnek LED neon şeridin üzerinde bulunan bağlantı noktasına lehimlenir.
 • Daha sonra taban plakasının üstünde yer alan delikten geçirilip arkaya atılır. Böylece elektrik bağlantılarının taban plakasının arka tarafında kalması sağlanır.
 • Tüm esnek şeritler güç kaynağına ve birbirine bağlanır.
 • Enerji verilerek bütün ışıkalr yakılır.

Neon kutu harf, tek ve çift sıra, kişiye özel, iç mekân, hediyelik, dekoratif neon tabela gibi onlarca ürün çeşidine yönelik hizmet sunan Kılıç Reklam, LED neon tabela arayışlarınızı da çözüme kavuşturacaktır.

Foto Galeri